[Skip to Content]


Saturday, January 25, 2020:
S&DUB Board Shop Slopestyle Contest

SW Logo

Over $1,000 in Prizes!

REGISTRATION: 9:30am - 11:30am in the Valley Lodge

THERE IS NO COST TO ENTER THE CONTEST BUT ENTRANTS MUST HAVE AT LEAST A VALLEY AREA LIFT TICKET OR PATS PEAK SEASON PASS

SNOWBOARD DIVISIONS: Men 15+ • Men 14 & Under

SKIER DIVISION: Men 15+ • Men 14 & Under

WOMEN DIVISION: Open

LOCATION: Turbulence

START TIME: 1pm

Release forms must be signed. Age 17 and under needs parent or guardian signature.

**If under 18 years old, you can print out this Registration and Liability Release Form, have a parent/guardian sign it and bring it with you to registration.**

Check out the Slopestyle Contest Video on our Park Videos page.
2020 Slolpestyle Top Results:

Men 15+ Snowboard:
1st - Logan Gordon
2nd - Kyle Clements
3rd - Noah Brent

Men 14 & Under Snowboard:
1st - Connor Brooks
2nd -Luc Mullins
3rd - Cooper Smith

Men 15+ Ski:
1st - Chris Bechtold
2nd - Peter Springer
​3rd - Nathan Wilklins

Men 14 & Under Ski:
1st - Mason Hayes
2nd - Aidan MacArthur
3rd - Sean Crean

Women:
1st - Ceirra Valley
2nd - Madison Lamothe
 

Sunday, March 15, 2020:

Man of Steel Rail Jam

Snowboarders & Skiers come prove yourself and show us why you should become the man/woman of steel!

SW Logo

REGISTRATION: 10:30am - 12pm in the Valley Lodge

THERE IS NO COST TO ENTER THE CONTEST BUT ENTRANTS MUST HAVE AT LEAST A VALLEY AREA LIFT TICKET OR PATS PEAK SEASON PASS

JAM SESSION STYLE FORMAT

DIVISIONS:
MEN
Snowboard • Skier 

WOMEN
Snowboard/Skier

JAM STARTS: 1:00pm

JAM ENDS: When everyone is tired!

Release forms must be signed. Age 17 and under needs parent or guardian signature.
**If under 18 years old, you can print out this Registration and Liability Release Form, have a parent/guardian sign it and bring it with you to registration.**

Check out the Man of Steel Video on our Park Videos page.
2020 Man of Steel Rail Jam Top Results:

Adult Men Snowboard:
1st-Chris Depaula
2nd-Lucas Layman
3rd-#91 Patrick

Adult Men Ski:
1st-Matt Denham
2nd-Damien Lee
3rd-Nate Wilkins

Junior Men Snowboard:
1st-Treavor Proulx
2nd-Hunter Keim
3rd-Connor Brooks

Junior Men Ski:
1st-Mason Hayes
2nd-Ethan Sinclair
3rd-Lucas Murdough

Women:
1st-Jesse Mascitti
2nd-Naomi Nelson
3rd-Ceirra Valley
 
 

Adobe Reader Button